Driftklart vector logo

E.ON bygger för hållbar värme och kyla vid ESS i Lund

 E.ON bygger för hållbar värme och kyla vid ESS i Lund

E.ON

BESKRIVNING
E.ON bygger en avancerad värme- och kylanläggning vid ESS i Lund för att återvinna energi. Driftklart har varit delaktiga i projektet sedan 2020 och installerar nu ytterligare två värmepumpar.
NÄR
2024
KUNDKONTAKT
Kristofher Steén
Driftklart
Kristian Johansson

E.ON har, i samarbete med forskningsanläggningen ESS, uppfört en avancerad värme- och kylacentral för att återvinna värme från ESS:s processer. Sedan 2020 har Driftklart varit en pålitlig partner i projektet genom att bidra med expertis och projektledning för det som kallas Central Utility Building (CUB). I den tredje etappen, som pågår fram till sommaren 2025, installeras ytterligare två värmepumpar för ökad kapacitet.

Driftklarts team, med bland annat Kristian i ledande roll, samordnar ekonomi, tidsplan och säkerhet mellan flera olika entreprenörer. Viktiga uppgifter omfattar även teknisk koordinering av styrsystem, logistik samt löpande dialog med ESS för att undvika driftstörningar. Tack vare tidigare erfarenheter och nära samverkan mellan E.ON, ESS och Driftklart kan arbetet genomföras effektivt och hållbart. Resultatet är en innovativ och energieffektiv lösning som både stöttar ESS:s forskningsverksamhet och stärker energiförsörjningen i Lund.

Välkommen till Driftklart

Vi på Driftklart är konsultbolag med ambitionen att utveckla och stödja din verksamhet inom infrastruktur, processindustrin och energi.